[Najnowsze wpisy][6]

pieniądze
pomysły
edukacja
uciążliwości
gotowanie
podróże
firma
akcje charytatywne
opinie
studia
zakupy
recenzja
zawody
książki
hobby
prawo
rośliny
zdrowie
biznes
kwiaty
samochody
księgowość
zwierzęta

Jest sposób na odziedziczone długi . Zaklęcie prawne .

Nie każdy spadek to czysty zysk . Jeżeli zmarły nie uregulował przed śmiercią wszystkichdługów , być może będą to musieli zrobić spadkobiercy. Nie wszyscy wiedzą, że można się przed tym zabezpieczyć , całkowicie lub częściowo . Trzeba tylko znać odpowiednie „zaklęcie” .
Chodzi o złożenie oświadczenia zawierającego słowa : „ przyjmuję spadek z dobrodziejstwem inwentarza ”. Formuła ta powoduje, że dziedziczymy spadek wraz z długami , ale odpowiadamy za nie tylko do takiej wysokości, ile warty jest spadek . Jego wartość szacuje komornik, za co płacą zleceniodawcy , czyli spadkobiercy . Może się okazać , ze długi są mniejsze niż odziedziczone dobra – w takim wypadku , mimo utrudnień i dodatkowych kosztów , bilans wyjdzie dodatni .
Ponieważ jest to oświadczenie , nie musimy iść do sądu ( choć możemy) . Zdecydowanie łatwiej , taniej i szybciej będzie , kiedy zgłosimy się do najbliższego notariusza i to u niego złożymy tę deklarację . Kluczowy jest czas – na podjęcie decyzji i załatwienie tej formalności mamy dokładnie pół roku od momentu śmierci spadkodawcy .
Wystarczy, że tylko jedna z osób obdarowanych przyjmie spadek „z dobrodziejstwem inwentarza” , a dziedziczenie ograniczające przyjęcie długów będzie rozpatrywane dla wszystkich spadkobierców. Automatycznie , z mocy prawa, dziedziczy w ten sposób każdy nieletni .
Jeżeli tego nie zrobimy, a przyjmiemy spadek , możemy być zmuszeni do spłaty wszystkich długów zmarłego, nawet jeżeli będzie ich dużo więcej niż odziedziczonych skarbów . Możemy też podjąć decyzję o odrzuceniu spadku . W takim wypadku nie grozi nam również odziedziczenie finansowych kłopotów .
Jezeli może ci się to przydać , lub twoim znajomym, kliknij proszę na lubię to, tweet czy +. Niech się dowiedzą.

8 Responses to Jest sposób na odziedziczone długi . Zaklęcie prawne .

  1. tdy pisze:
    Mnie zastanawia dlaczego tylko nieletni a nie wszyscy dziedziczą w ten sposób automatycznie? Zastanawiam się, czy tego przepisu nie dałoby się zaskarżyć „gdzieś” wyżej. Jak dla mnie jest to sprzeczne podstawowymi prawami człowieka, tzn.: odpowiadam za siebie i swoje czyny a nie za decyzje i czyny innego dorosłego człowieka. Przecież dorośli krewni nie muszą pytać o zgodę na zaciągnięcie długu rodzinę. Nie muszą nawet o tym informować rodziny. Oznacza, to że można nagle zostać obciążonym nie swoim długiem, na którego zaciągnięcie nie miało się żadnego wpływu. Jest to bardzo korzystne dla różnego rodzaju instytucji finansowych udzielających kredytów. Instytucje takie nie informują o wielkości długo zmarłego dopóki nie przedstawi się zaświadczenia z sądu o przejęciu spadku. Po upływie pół roku od śmierci mogą obciążyć całą rodzinę spłatą kredytu.
    • Piotr pisze:
      Ale jakbyś odziedziczył powiedzmy 1 milion złotych to już nie masz takich wątpliwości, prawda? Parafrazując Twoje zdanie „Przecież dorośli krewni nie muszą pytać o zgodę na zarobienie 1 miliona złotych rodzinę” (koloryzuję oczywiście).
      Irytuje mnie inna rzecz, choć rozumiem intencję:
      Powiedzmy jeżeli ty zrzekniesz się spadku po wiesz że to są same długi, to jeżeli masz dziecko które w następnej kolejności dziedziczy nie możesz samodzielnie zrzec się tego spadku w imieniu dziecka, musi to zrobić sąd.
      Pozdrawiam
      Piotr
  2. maciek pisze:
    W zasadzie to wystarczy wziąć pierwszą lepszą książkę, ulotkę, cokolwiek, żeby zorientować się co i jak z tą interpunkcją.
  3. maciek pisze:
    Fajny artykuł. Proszę jednak doczytać jak się stawia znaki interpunkcyjne w jeżyku polskim (i pewnie w 99% pozostałych języków). Spacje przed interpunkcją strasznie biją po oczach.
    • typowa internautka pisze:
      Spacje biją po oczach tych, którzy orientują się, jak powinno być i przykładają do tego wagę :-) Ale dziękuję za uwagę, konstruktywna krytyka, choć kłuje, to zmienia na lepsze ;-)
    • ar26 pisze:
      A propos znaków interpunkcyjnych, to przed „jak” powinien być przecinek:P
  4. IICCa pisze:
    Zaklęcie to znane jest od lat. Ale przez wielu jest ignorowane. Wg niektórych znawców prawa jego istnienie jest bez sensu, bo co jest odwrotnością tego zaklęcia?
    Jaka jest różnica w drugą stronę, gdy nie ma długów, i co wtedy, kiedy użyjemy zaklęcia, a co kiedy go nie użyjemy? Jaka będzie różnica w dzidziczeniu?
    • Trzask pisze:
      IICCa co ty za pierdoły wypisujesz. Kiedy nie ma długów to wtedy dziedziczysz całość spadku identycznie jak przy dziedziczeniu wprost. A istnienie tej instytucji ma olbrzymi sens gdyż spadkobiercy w chwili przyjmowania spadku często mają bardzo mgliste pojęcie stanie majątku zmarłego. Przyjęcie z dobrodziejstwem intwentarza pozwala uniknąć strat z własnego majątku w momencie którym dowiadujemy się że długi przekraczają majątek spadkodawcy.

About Author 'l-Gharaniq

when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i naciśnij Enter, aby je odszukać